<<Ana Sayfa

 

Gönen Kaplıcaları
Bulunduğu yer : balıkesir
Su sıcaklığı :79°C
Gönen ilçesi merkezindedir. Gönen çayına yakındır. Bandırma iskelesine 40 km, Balıkesir’e 60 km. uzaklıktadır. Kaplıcanın bulunduğu yer, 600 metrekarelik bir alanı kaplar. Yüzyıllardır bilinen bir şifalı sudur. Suyun sıcaklığı yüksek olduğundan, banyo için açık havuzlarda doldurulmuş su kullanılır.

Kaplıca suları en çok sodyum sülfat ve sodyum bikarbonat taşır. Çok sıcaktır ve acı sulardandır. Banyo kürleri ile her türlü romatizma, kadın hastalıkları, felç, sinirsel ve ruhsal hastalıklar, içme kürleri ile de karaciğer ve safra yolları hastalıklarına etkin şifa sağlar.

Gönen Kaplıcaları A.Ş. ünvanıyla işletilen kaplıca, modern araç ve gerçlerle donatılmış Yıldız, Park, Derman ve Yeşil adları ile bilinen 4 otel hizmet verir. Ayrıca, Kent içinde pansiyon olarak verilen binalar yıl boyunca gelen ziyaretçilere açık bulunur. Kaplıca tesisleri, genel havuzlar, özel banyolu odalar, çamur banyoluklar, buhar odası ve hidro terapi bölümleriyle müşterilerine açıktır. Kaplıcaya gelenler, aradıkları her türlü olanağı Gönen kentinde bulabilirler. Ulaşım rahat ve kolaydır.
 

Kepekler Kaplıcası
Bulunduğu yer : balıkesir
Su sıcaklığı :54°C
Susurluk ilçesi, Kepekler Köyü’ndedir. Susurluk-Bandırma tren yolu buradan geçer. Yaklaşık 200 dönümlük bir alanda yer alan sular, büyük bir çamur tabakası oluşturur. Bu çamur yirmi kaplıca suyunun kuvvetindedir denilebilir. Uluslar arası literatürde bu çamura “Moor” denir. Dünyanın en şifalı çamuru olduğunda uzmanlar ortak görüşe varmışlardır. Çamur, taze toprak kokusu verir. Suyun litresinde çok yüksek radyoaktivite bulunduğundan, bu yönüyle ülkemizin doğal sıcak çamurlu, en üstün kaplıcası sayılır. Büyük bir hamamı ve havuzu vardır.

Radyoaktiviteli çamur uygulamaları kırık çıkıktan sonraki hareketsizliklerde, kadın hastalıklarında, çocuk felçlerinde, sinirlilik durumlarında çok yararlı sonuçlar verir. Yaz ayları boyunca açıktır. Bandırma iskelesine 30 km. uzaklıktadır.
 

Çatak Kaplıcası
Bulunduğu yer : bolu
Su sıcaklığı :32°C
Göynük ilçesine 30 km. uzaklıkta, Çatak Köyü yakınındadır. Bolca çıkan su üzerinde havuzlu bir hamam vardır. Çocuk felçleri, yarım felçliler çok yarar görür.
 

Kocabaş Kaplıcaları
Bulunduğu yer : bolu
Su sıcaklığı :37°C
Mudurnu ilçesine 5 km. mesafede bulunan Kocabaş Köyü’ndedir. Çamlıklar arasında, biribirinden ayrı üç kaynak vardır. Eski tesisler yıkılmış, yenileri yapılmıştır. Sağlık Hamamında iki havuz hizmet görür. Suların madeni azdır. En çok kalsiyum bikarbonat bulunur.

Banyosundan yarım felçliler, nevrit, mafsal tutuklukları olanlar yarar görür.
 

Buranhame Kaplıcası
Bulunduğu yer : elazığ
Su sıcaklığı :26°C
Palu ilçesi, Bozçanak (Bulcan) köyü’ndedir. İlçeye 4 km. uzaktadır. Sular, yedi kaynaktan çıkar. Eski bir kent yıkıntısı üzerindedir. Suyun oluşturduğu çamurdan hasta yerlere sürülür. Madenleri azdır. Koklama ile solunum yolları ve çocuk felci hastalıklarına, banyosu ile de romatizma rahatsızlıklarına faydalıdır.
 

Höyüş-Köşk Kaplıcası
Bulunduğu yer : konya
Su sıcaklığı :35°C
Beyşehir ilçesine bağlı, Köşk Köyü yakınındadır. İki yerden fışkırarak çıkan sular, büyük kubbeli bir hamamın havuzunda toplanır. Kaplıca, Selçukulular döneminden kalmadır. Eşrefoğlu yaptırmıştır. Çevre halkı çok ilgi duyar.

Nevrit, çocuk felçleri ve böbrek rahatsızlıklarında etkilidir.
 

Ilgın Kaplıcaları
Bulunduğu yer : konya
Su sıcaklığı :42°C
Ilgın ilçesine 2 km. uzaklıktadır. Konya-Akşehir yolu üzerindedir. Ilgın kaplıcalarının tarihi çok eski yıllara uzanır. Romalılar döneminde işletilen kaplıcalar, Bizanslılar döneminde de varlığını sürdürmüş, Selçuklular döneminde başkent Konya’nın değerli bir su merkezi olmuştur.

Suyu boldur. Kadınlar hamamına 14, erkekler hamamına ise dakikada 35-40 litre su verir. Halka açık 6 mermer su havuzu, özel yıkanma kabinleri, çeşitli adlarla anılan çok sayıda otelleri ve çam ormanları ile kaplı dağ yamacında yeralan kaplıca, bakımlı bahçesiyle de, aynı zamanda bir dinlenme yeridir.

Ilgın Kaplıcaları, çeşitli hastalıkları tedavi edici bir güce sahiptir. Romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, felç, göz ağrıları, kadın hastalıkları, sinir, yorgunluk, içme kürleriyle de böbrek taşlarının düşürülmesinde üstün şifa nitelikleri ile bilinen bir kaplıcadır.

Denizden yüksekliği 1027 metre olan bu şifa merkezine, tren ve karayolu ile ulaşabilme kolaylığı vardır. Yıl boyunca açıktır.
 

Göbel Kaplıcası
Bulunduğu yer : kütahya
Su sıcaklığı :35°C
Tavşanlı İlçe’sine bağlı Göbel Köyü yakınındadır. Suyun üzerinde üç havuzlu bir hamam vardır. Çocuk felçleri, kırık çıkık, romatizma hastalıklarında banyosundan faydalanılır. Tavşanlı’ya 7km. uzaklıktadır. Lojmanları vardır.
 

Hamamyağı (Ladik) Kaplıcası
Bulunduğu yer : samsun
Su sıcaklığı :36°C
Ladik ve Havza ilçelerine 12 km. uzaklıktadır. Romalılar döneminden beri bilinen ve işletilen bir kaplıcadır.

Kaplıcanın bulunduğu yer, ağaçlık bir bölgedir. Bu alanın birçok yerinde sıcak sular kaynar.

Sinir sistemi bozukluklarına, çocuk felçlerine, kadın hastalıkarına ve romatizmaya iyi gelir.

Yaz ayları boyunca açıktır. Oteli ve lokantası vardır.
 

Sağlarca (Billuris) Kaplıcası
Bulunduğu yer : siirt
Su sıcaklığı :34°C
Siirt il merkezine 17 km. uzaklıkta, Boton Çayı kıyısında Billuris Köyü’ndedir. Bir mağara içinde kaynar. Mağarada büyük bir havuz vardır. Mağaranın tavanı, yüksek kubbe şeklinde oyulmuştur.

Kalsiyum sülfatlı bir sudur. Ayrıca kükürt içerir. Romatizma, nevrit, çocuk felçleri ve solunum yolları hastalıklarında önerilir.


[Romatizma][Böbrek][Mide][Kalp][Çamur][Damar][Dolaşım][Çocuk][Sinir][Felç][Müshil][Kırık][Deri] [Bağırsak][Sindirim][Safra][Solunum][Karaciğer][İdrar][Taş]